Fiskerova rasprodaja
Fisker, nekadašnji konkurent Tesle, suočen je s bankrotom i prisiljen je rasprodati svoje preostale električne SUV-ove po nevjerojatno niskoj cijeni.
Još donedavno, električni SUV-ovi proizvođača Fisker prodavali su se po početnoj cijeni od gotovo 58.000 dolara. Danas, zbog financijskih problema i bankrota, ti isti automobili mogu se kupiti za samo 3.700 dolara.
Ovaj američki start-up podnio je zahtjev za stečaj u lipnju nakon mjeseci financijskih poteškoća. Pregovori o potencijalnom partnerstvu s jednom od vodećih svjetskih automobilskih kompanija nisu uspjeli, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Proizvodnja Fisker Oceana, SUV-a koji je trebao biti konkurencija Teslinom Modelu Y, zaustavljena je u ožujku. U pokušaju da riješi probleme s protokom novca, Fisker je smanjio cijene vozila na zalihama za 40 posto, a sada je cijena pala na samo 2.500 dolara po vozilu.
Prema izvješću InsideEVs, Fisker trenutno pregovara o ugovoru vrijednom 46,25 milijuna dolara kako bi isplatio svoje dugove. Ovaj ugovor, podnesen američkom stečajnom sudu, trebao bi omogućiti rasprodaju preostalih 3.231 vozila po nevjerojatno niskoj cijeni.
Fisker, tvrtka koju je osnovao Henrik Fisker, bivši dizajner Aston Martina i BMW-a, već je jednom doživjela neuspjeh 2013. godine. Henrikov drugi pokušaj u svijetu električnih vozila također je naišao na prepreke. Tvrtka je ambiciozno planirala isporučiti oko 42.000 FISKER Oceana u 2023. godini, no uspjela je napraviti samo 10.000 vozila i prodati ih samo 5.000 najviše zbog problema s kvalitetom i proizvodnim poteškoćama.
Kada su Fisker Ocean SUV-ovi pušteni na tržište prošle godine, cijene su se kretale od 39.000 dolara do 70.000 dolara. Danas, rasprodaja po tako niskoj cijeni odražava ozbiljnost financijskih problema s kojima se tvrtka suočava.
Što Ovo Znači za Tržište Električnih Automobila?
Rasprodaja Fiskerovih vozila po ovako niskim cijenama mogla bi imati nekoliko posljedica na tržište električnih automobila:
- Prilika za Potrošače: Potrošači imaju jedinstvenu priliku kupiti kvalitetne električne SUV-ove po nevjerojatno povoljnoj cijeni, što bi moglo povećati interes za električna vozila među onima koji su do sada bili suzdržani zbog visokih cijena.
- Utjecaj na Konkurenciju: Ovaj potez bi mogao izvršiti pritisak na druge proizvođače električnih vozila da prilagode svoje cijene kako bi ostali konkurentni.
- Budućnost Fiskera: Ako uspiju prodati preostala vozila i isplatiti dugove, postoji mogućnost da se Fisker oporavi i ponovo pokuša ući na tržište električnih vozila s novim modelima i boljom strategijom.
Fiskerova rasprodaja električnih SUV-ova po nevjerojatno niskim cijenama predstavlja značajan trenutak za industriju električnih vozila. Dok tvrtka pokušava prevladati financijske poteškoće, potrošači imaju priliku iskoristiti ovu situaciju i nabaviti kvalitetne automobile po iznimno povoljnim uvjetima. Ostaje za vidjeti kako će se tržište prilagoditi ovom neočekivanom razvoju događaja i hoće li Fisker uspjeti ponovno stati na noge u budućnosti.